Спряжение глагола içmek

içmek - пить
Ben içiyorum
Ben içiyorum

Şimdiki Zaman – Настоящее время

Утвердительная форма (Olumlu)

Ben içiyorumBiz içiyoruz
Sen içiyorsunSiz içiyorsunuz
O içiyorOnlar içiyorlar
iç + iyor + um = içiyorum → я пью 
iç — корень глагола içmek (пить)
-iyor — суффикс Şimdiki Zaman (настоящее время)
-um — личное окончание 1-го лица ед. числа

Вопросительная форма (Soru) — Şimdiki Zaman

Ben içiyor muyum?Biz içiyor muyuz?
Sen içiyor musun?Siz içiyor musunuz?
O içiyor mu?Onlar içiyorlar mı?
iç + iyor + muyum = içiyor muyum? → я пью? 
iç — корень
-iyor — суффикс настоящего времени
mu — вопросительная частица (отдельно)
-yum — окончание 1-го лица

Отрицательная форма (Olumsuz) — Şimdiki Zaman

Ben içmiyorumBiz içmiyoruz
Sen içmiyorsunSiz içmiyorsunuz
O içmiyorOnlar içmiyorlar
iç + m + iyor + um = içmiyorum → я не пью 
iç — корень
-m — отрицательная частица
-iyor — суффикс настоящего времени
-um — окончание 1-го лица

Отрицательно-вопросительная форма — Şimdiki Zaman

Ben içmiyor muyum?Biz içmiyor muyuz?
Sen içmiyor musun?Siz içmiyor musunuz?
O içmiyor mu?Onlar içmiyorlar mı?
iç + m + iyor + muyum = içmiyor muyum? → я не пью? 
iç — корень
-m — отрицательная частица
-iyor — суффикс настоящего времени
mu — вопросительная частица
-yum — окончание 1-го лица

Прошедшее категорическое время Belirli Geçmiş Zaman

Утвердительная форма (Olumlu)

Ben içtimBiz içtik
Sen içtinSiz içtiniz
O içtiOnlar içtiler
iç + ti + m = içtim → я выпила 
iç — корень глагола
-ti — суффикс Belirli Geçmiş Zaman
-m — окончание 1-го лица ед. числа

Вопросительная форма (Soru) — Belirli Geçmiş Zaman

Ben içtim mi?Biz içtik mi?
Sen içtin mi?Siz içtiniz mi?
O içti mi?Onlar içtiler mi?
iç + ti + mi = içtim mi? → я выпила? 
iç — корень
-ti — суффикс Belirli Geçmiş Zaman
mi — вопросительная частица (отдельно, согласуется по гласной гармонии)

Отрицательная форма (Olumsuz) — Belirli Geçmiş Zaman

Ben içmedimBiz içmedik
Sen içmedinSiz içmediniz
O içmediOnlar içmediler
iç + me + di + m = içmedim → я не пила 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-di — суффикс определённого прошедшего времени
-m — окончание 1-го лица

Отрицательно-вопросительная форма — Belirli Geçmiş Zaman

Ben içmedim mi?Biz içmedik mi?
Sen içmedin mi?Siz içmediniz mi?
O içmedi mi?Onlar içmediler mi?
iç + me + di + m + mi = içmedim mi? → я не пила? 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-di — суффикс прошедшего определённого времени
-m — окончание 1-го лица
mi — вопросительная частица (ставится отдельно)

Emir Kipi – Повелительное наклонение

Утвердительная форма (Olumlu)

Sen içSiz için
O içsinOnlar içsinler
iç = iç → пей! (ты) 
iç — корень глагола Для «sen» используется голый корень
-sin / -sinler — окончания для 3-го лица

Отрицательная форма (Olumsuz) — Emir Kipi

Sen içmeSiz içmeyin
O içmesinOnlar içmesinler
iç + me = içme → не пей! 
iç — корень
-me — отрицательная частица (в 3-м лице добавляется -sin / -sinler)

Вопросительная форма (Soru) — Emir Kipi

O içsin mi?Onlar içsinler mi?
iç + sin + mi = içsin mi? → пусть он/она пьёт? 
iç — корень
-sin — суффикс повелительного наклонения для 3-го лица
mi — вопросительная частица (отдельно)

Отрицательно-вопросительная форма — Emir Kipi

O içmesin mi?Onlar içmesinler mi?
iç + me + sin + mi = içmesin mi? → пусть он/она не пьёт? 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-sin — окончание 3-го лица mi — вопросительная частица

Gelecek Zaman – Будущее время

Утвердительная форма (Olumlu)

Ben içeceğimBiz içeceğiz
Sen içeceksinSiz içeceksiniz
O içecekOnlar içecekler
iç + ecek + im = içeceğim → я буду пить 
iç — корень глагола
-ecek — суффикс будущего времени
-im — личное окончание 1-го лица

Отрицательная форма (Olumsuz) — Gelecek Zaman

Ben içmeyeceğimBiz içmeyeceğiz
Sen içmeyeceksinSiz içmeyeceksiniz
O içmeyecekOnlar içmeyecekler
iç + me + y + ecek + im = içmeyeceğim → я не буду пить 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-y — буферная согласная
-ecek — суффикс будущего времени
-im — окончание 1-го лица

Вопросительная форма (Soru) — Gelecek Zaman

Ben içecek miyim?Biz içecek miyiz?
Sen içecek misin?Siz içecek misiniz?
O içecek mi?Onlar içecekler mi?
iç + ecek + miyim = içecek miyim? → я буду пить? 
iç — корень
-ecek — суффикс будущего времени
mi — вопросительная частица (отдельно, согласуется по гласной гармонии)
-yim — окончание 1-го лица

Отрицательно-вопросительная форма — Gelecek Zaman

Ben içmeyecek miyim?Biz içmeyecek miyiz?
Sen içmeyecek misin?Siz içmeyecek misiniz?
O içmeyecek mi?Onlar içmeyecekler mi?
iç + me + y + ecek + miyim = içmeyecek miyim? → я не буду пить? 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-y — буферная согласная
-ecek — суффикс будущего времени
mi — вопросительная частица
-yim — окончание 1-го лица

Belirsiz Geçmiş Zaman – Инференциальное прошедшее время

Утвердительная форма (Olumlu)

Ben içmişimBiz içmişiz
Sen içmişsinSiz içmişsiniz
O içmişOnlar içmişler
iç + miş + im = içmişim → я, оказывается, пила 
iç — корень
-miş — суффикс Belirsiz Geçmiş Zaman
-im — окончание 1-го лица ед. числа

Отрицательная форма (Olumsuz) — Belirsiz Geçmiş Zaman

Ben içmemişimBiz içmemişiz
Sen içmemişsinSiz içmemişsiniz
O içmemişOnlar içmemişler
iç + me + miş + im = içmemişim → я, оказывается, не пила 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-miş — суффикс Belirsiz Geçmiş Zaman
-im — окончание 1-го лица

Вопросительная форма (Soru) — Belirsiz Geçmiş Zaman

Ben içmiş miyim?Biz içmiş miyiz?
Sen içmiş misin?Siz içmiş misiniz?
O içmiş mi?Onlar içmişler mi?
iç + miş + miyim = içmiş miyim? → я, оказывается, пила? 
iç — корень
-miş — суффикс инференциального прошедшего времени
mi — вопросительная частица
-yim — окончание 1-го лица

Отрицательно-вопросительная форма — Belirsiz Geçmiş Zaman

Ben içmemiş miyim?Biz içmemiş miyiz?
Sen içmemiş misin?Siz içmemiş misiniz?
O içmemiş mi?Onlar içmemişler mi?
iç + me + miş + miyim = içmemiş miyim? → я, оказывается, не пила? 
iç — корень
-me — отрицательная частица
-miş — суффикс инференциального прошедшего
mi — вопросительная частица
-yim — окончание 1-го лица

Geniş Zaman — Настояще-будущее обобщённое время

Утвердительная форма (Olumlu)

Ben içerimBiz içeriz
Sen içersinSiz içersiniz
O içerOnlar içerler
iç + er + im = içerim → я пью (в целом / регулярно) 
iç — корень
-er — суффикс Geniş Zaman (по гармонии гласных)
-im — окончание 1-го лица ед. числа

Отрицательная форма (Olumsuz) — Geniş Zaman

Ben içmemBiz içmeyiz
Sen içmezsinSiz içmezsiniz
O içmezOnlar içmezler
iç + mez + im = içmem → я не пью (в целом / вообще) 
iç — корень
-mez — отрицательная форма суффикса Geniş Zaman
-im — окончание 1-го лица

Вопросительная форма (Soru) — Geniş Zaman

Ben içer miyim?Biz içer miyiz?
Sen içer misin?Siz içer misiniz?
O içer mi?Onlar içerler mi?
iç + er + miyim = içer miyim? → я пью? 
iç — корень
-er — суффикс Geniş Zaman
mi — вопросительная частица (ставится отдельно, по гармонии гласных)
-yim — окончание 1-го лица

Отрицательно-вопросительная форма — Geniş Zaman

Ben içmez miyim?Biz içmez miyiz?
Sen içmez misin?Siz içmez misiniz?
O içmez mi?Onlar içmezler mi?
iç + mez + miyim = içmez miyim? → я не пью? 
iç — корень
-mez — отрицательная форма суффикса Geniş Zaman
mi — вопросительная частица yim — окончание 1-го лица